W tym artykule zaprezentuję kilka standardowych pytań, które pomogą Ci określić jakiego psa potrzebujesz. Wybór odpowiedniej rasy jest bardzo ważny, ponieważ każda ma przypisane swoje cechy, które dany przedstawiciel posiada. Tak na przekład York choć mały, jest czujny, odważny, często złośliwy i nieposłuszny, zdaje się nie zauważać swojego wzrostu.

A więc zaczynamy!

1. Pies czy suka?

Psy zazwyczaj są bardziej niezależne i pewniejsze siebie. Wymagają silniejszego i bardziej zdecydowanego właściciela. Suki natomiast są bardziej rodzinne, uległe i szybciej się podporządkowują. Nie należy jednak zapomnieć, że psiaki tak samo jak i ludzie mają różne charaktery.

2. Pies mały, średni czy duży?

Wzrost psa ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi o powierzchnie jaką będzie zajmował w domu, ale też o pieniądze jakie będziesz wydawał na jego karmienie, pielęgnacje oraz czas spędzany na spacerach. Małym psom wystarcza z reguły krótszy spacer niż psom większych ras i nie muszą być tak dobrze wyszkolone jak duże psy, bo nawet jeśli ciągną na smyczy, okiełznać je jest znacznie łatwiej.

3. Rasowy czy kundelek?

Jak pisałam wcześniej każda z ras ma swoją specyfikę i predyspozycje. Określony jest nie tylko wygląd, ale także i charakter. Jeśli nie chcemy jeździć na wystawy psów i nie mamy ulubionej rasy warto zastanowić się nad kundelkiem, który będzie wyśmienitym towarzyszem domowym.

4. Szczeniak czy dorosły pies?

Szczeniak potrzebuje dużo cierpliwości, czasu i dyscypliny. Należy nauczyć go chodzenia na smyczy, załatwiania się poza domem oraz socjalizować. Dłuższe omówienie tematu tutaj: Szczeniak czy dorosły pies? cz.1

5. Długość sierści?

To czy sierść ma być długa czy krótka, jest bardzo ważne. Ten fakt przekłada się na czas pielęgnacji psa i wydane pieniądze na fryzjera.

6. Jaki tryb życia prowadzisz?

To jest chyba najważniejszy czynnik, którym powinniśmy się kierować. Jeśli kochasz późno wstawać czy siedzieć w domu, może zastanów się jeszcze raz nad posiadaniem psa? Jeśli jesteś osobą lubiącą aktywnie spędzać czas nie wybieraj psa w grupy ozdobnych kanapowców. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję poczytaj o rasie oraz jej potrzebach.

7. Ile godzin dziennie nie ma Cię w domu?

Przeważnie pracujemy po 8 godzin a to oznacza, że nasz towarzysz zmuszony jest przebywać sam w domu 40h tygodniowo. Niektóre rasy ciężko znoszą długie rozstania w właścicielem i podatne są na lęk separacyjny. Do takich psów należą m.in. yorki, mopsy, pudle, border collie, pit bulle czy maltańczyki. Lęk separacyjny objawia się różnie: pies może szczekać, ale też zdemolować mieszkanie.

8. Czy masz lub planujesz mieć dzieci?

Małe dzieci mają tendencje do bycia niedelikatnymi wobec psa, dlatego jeśli w naszej rodzinie są dzieci (lub dzieci planujemy), lepiej wybrać psa, który jest wobec nich tolerancyjny. Dobre będą boston terriery, labradory, berneńczyki, ale także bullterriery czy staffordshire bullterriery (nazywane czasami nawet psami – niańkami). Niezbyt korzystnym wyborem są natomiast akity, chow-chowy czy większość chartów. Lepiej też unikać malutkich ras ze względu na ich własne bezpieczeństwo.

9. Pies stróżujący czy towarzysz domowy?

10. Ważne jest także nasze miejsce zamieszkania.

Niektóre psy potrzebują dużo ruchu, a więc przydałby się ogród, niektóre świetnie nadają się do mieszkania w blokach.

Pozdrawiam, Lusia.