Adenium (róża pustyni) – w naturalnych warunkach występuje w pustynnych obszarach Półwyspu Arabskiego i w Afryce. Gatunek wykazuje dużą zmienność w wyglądzie. Górna część korzeni i łodyga (kaudeks) jest bardzo zgrubiała i służy za magazyn wody i składników odżywczych w niej rozpuszczonych. Powyżej kaudeksu znajduje się w młodości jeden, a później kilka ulistnionych pędów. Liście jajowate lub eliptyczne na krótkim ogonku skupione w górnej części pędów. Kwiaty o wydłużonej rurce zakończonej 5-cioma płatkami korony, zebrane w pęczki na szczytach pędów.

Pochodzenie nazwy oraz wysokość. Nazwa rodzaju została utworzona od nazwy miasta na Półwyspie Arabskim w pobliżu którego pierwszy raz spotkano i opisano ten typ rośliny. W naturalnych warunkach osiąga wysokość około 2 metrów, w doniczce jest zależna od intensywności cięcia.

Termin kwitnienia. Statystycznie kwitnie od kwietnia do września. Jest to jednak cecha dość osobnicza i może się zdarzyć taki egzemplarz, który mniej lub bardziej intensywnie będzie wytwarzał kwiaty przez okrągły rok.

Kolor kwiatu. U gatunku kwiaty są mocno czerwone na końcach płatków. Czerwień ta systematycznie przechodzi w róż, a ta w prawie biel w gardzieli. U odmian kombinacja tych kolorów ma różny zakres.