Trudno jest oszacować koszt utrzymania psa. Zależy on m.in. od wielkości czworonoga, rasy, rodzaju sierści, skłonności do chorób i wielu innych czynników. Spróbuję jednak mniej więcej określić ile to będzie kosztowało zaczynając od wyprawki, wszystkich potrzebnych akcesoriów po sam zakup psa.

Zanim zdecydujemy się przywieść czworonoga do naszego domu musimy wybrać się na zakupy. Od czego zacząć?

 

1) Legowisko. Jeśli kupujemy szczeniaka nie musi być ono jakieś super śliczne. Trzeba liczyć się z faktem, że maluch za niedługo najprawdopodobniej zacznie gryźć wszystko co popadnie, tak więc nie skończy się na jednym.

Koszt takiego legowiska waha się od 40 zł do nawet 500 zł i więcej, zależnie od naszych upodobań. Musimy wziąć także pod uwagę wielkość psa. Szczeniak bardzo szybko rośnie, jeśli legowisko przetrwałoby ząbkowanie dobrze byłoby gdyby nie trzeba było go wymieniać przez to, że jest zbyt małe.

2) Dwie miski, najlepiej metalowe. Jedna na wodę, jedna na jedzenie, wielkość zależy od pieska. Koszt od 3 zł za jedną małą 0,2l do 20zł. Dla starszych lub dużych psów można kupić miski na stojakach.

3) Obroża/szelki i smycz. Od 6zł do 30zł za obrożę oraz za smycz od 6zł do nawet 120zł za automatyczną. Zamiast obroży można używać szelek koszt od 10zł do 120zł.

4) Koc. Czytałam wiele pozytywnych wypowiedzi o kocach dla szczeniaków. Świetna sprawa w czasie wyjazdów, podróży samochodem czy po prostu na legowisku. Od 15 zł do nawet 80zł.

5) Prócz tego kaganiec, obcinaczki do pazurków, transporter lub torba dla małych psiaków, adresówka do obroży, szampon do mycia, szczotka czy grzebień (tutaj już zależnie od rodzaju sierści, jej długości), ubranko (dla tych najmniejszych). Oczywiście to już zależne od rasy psa, jakiego chcemy mieć.

Gdy już wszystko czeka na nowego domownika można jechać po psiaka (za którego trzeba zapłacić jeśli nie jest ze schroniska, od 1zł do kilkuset złotych oraz od 1200zł do 2000zł i więcej za rodowodowego). Do tego dochodzi później fryzjer jeśli tego wymaga sierść, podatek od psiaka a to już różnie, u mnie 50zł/rok. Nie należy zapominać jeszcze o odrobaczeniu, szczepieniach i kontrolach zdrowotnych (100-150zł). Prócz tego nie zapomnij sprzątać za pupilem, inaczej warto doliczyć mandaty od straży miejskiej.

Do tego jedzonko czyli sucha karma (od 5 – 40zł za 1kg), bądź mięso i kości jeśli będziemy gotować. Smakołyki, małe nagrody za posłuszeństwo, karma w puszkach oraz zabawki.

Chyba o niczym nie zapomniałam. Po spisaniu wszystkiego przydałoby się przeznaczyć w moim wypadku z 1 000zł na zakup psa + 400 zł na zakup podstawowych akcesoriów, karmy i reszty drobiazgów. Do tego liczyć się z wydawaniem 150 zł na trymowanie co 2-3 miesiące oraz średnio 60 zł miesięcznie na karmę. No cóż.. wcale to nie takie tanie.. A co jeśli piesek zachoruje?

100-150zł / ms w moim przypadku, pozdrawiam, Lusia.