Czym jest BARF?

Słowo BARF jest angielskim skrótem określenia Biologically Appropriate Raw Food (Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie) lub też Bones And Raw Food (Kości i Surowe Jedzenie). Twórcą diety jest australijski naukowiec, dr Ian Billinghurst, a sama dieta opiera się na założeniu aby maksymalnie naśladować dietę naturalną psich przodków. Taką dietą naturalną był pokarm wyłącznie surowy, dlatego cały ich metabolizm był nastawiony na surowe jedzenie. Dzisiejsze psy niczym się pod tym względem nie różnią i dlatego optymalną dla nich dietą również jest surowe jedzenie, które pozwala dostarczać zwierzętom najświeższych składników, witamin, minerałów i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

1) Korzyści płynące z karmienia dietą BARF

Dieta BARF jest znakomitym sposobem żywienia wszystkich psów – zarówno szczeniąt, jak i psów dorosłych a nawet starszych żywionych wcześniej inną karmą. Właściciele psów, którzy przestawili swoje psy na dietę BARF zauważyli wiele korzystnych zmian:

- jednym z pierwszych efektów żywienia surowym pokarmem jest większa radość życia oraz lepszy stan zdrowia,

- świeży oddech, zmniejszona ilość kamienia nazębnego, czyste zęby nie wymagające leczenia dentystycznego. Karma przemysłowa lub gotowana zawiera wysoki poziom węglowodanów i rozpuszczalnego wapnia, atakujących zęby psa po każdym posiłku. Ponadto jest pozbawione naturalnych enzymów zawartych w surowym jedzeniu, niezbędnych dla zachowania czystych zębów.

- zdrowsza skóra, piękna błyszcząca sierść o głębszej barwie, gęsta, miękka  i pozbawiona nieprzyjemnego zapachu,

- układ odpornościowy ulega poprawie, dieta zawiera dobrze zbilansowane kwasy i inne składniki odżywcze redukujące stany zapalne i zapobiegające infekcjom,

- odchody, ze względu na dużą zawartość kości w diecie, są bardziej zwarte i o mniej intensywnym zapachu,

- zwierzę traci nadmiar tkanki tłuszczowej i zyskuje pożądaną masę mięśniową,

- dieta jest tańsza niż żywienie przemysłowe a wydatki na leczenie są znacznie mniejsze.

2) A co z gotowaniem?

1. Pozbawia w trakcie gotowania jego wartości odżywczych, w tym cennych enzymów i kwasów tłuszczowych. Te ostatnie, zniszczone przez wysoką temperaturę i tlen, stają się powolnymi truciznami czynią nieodwracalne szkody w organizmie.

2. Podczas gotowanie tworzą się niepożądane związki pomiędzy białkami a węglowodanami oraz pomiędzy witaminami a minerałami.

3. Gotowanie niszczy również wiele witamin, minerałów i podstawowych aminokwasów.

3) Zalety i wady diety BARF

Zalety Wady
nic nie ma większej zawartości mięsa niż mięso surowe produkty mogą brudzić mieszkanie
wiesz, co tak naprawdę je twój pies (żadnego popiołu, produktów pochodzenia zwierzęcego czy pulpy ziemniaczanej) zbyt duża ilość kości może zaczopować jelita, przerwać je lub spowodować złe wyniki badań krwi
pies zdrowo się odżywia, brak substancji chemicznych i konserwantów na wyjazdach może być problem z kontynuowaniem diety, chyba, ze znajdzie się dobry sklep w okolicy
twardawe uszy, chrząstki, skóry dobrze wpływają na psie zęby, oraz pies uczy się odpowiednio gryźć, w wypadku suchej karmy często zdarza się połykanie i wręcz wchłanianie w całości chrupek niezbyt dobre dla wegetarian lub osób nie lubiących mielenia rzeczy i „zabawy” z papkami
można samemu dawkować proporcje składników gdyby pies nie mógł jeść ich w normalnych ilościach źle zbilansowana może być szkodliwa
pozwala pozbyć się alergii
zazwyczaj tańsza (zależy od miejsca, gdzie kupuje się składniki)
skusi nawet największego niejadka dzięki wilgotności i zapachowi składników
witaminy z warzyw, owoców, ziół i treści podrobów są lepiej przyswajalne niż te sztuczne

4) Najważniejsze zasady:

1. Podstawą diety są surowe kości z mięsem – to one zdecydowanie dominują.

2. Jak największa różnorodność diety (różne kości i chrząstki, warzywa, owoce, nabiał, jajka, podroby…)

3. Składniki jak najmniej przetworzone, w większości w miarę możliwości surowe,

4. Warzywa w postaci najlepiej przyswajalnej, czyli zmiażdżone, zmielone, zmiksowane,

5. Dieta nie musi bilansować się w jednej misce, ale w ciągu wielu dni, a nawet tygodni.

5) Co jest nie tak z suchą karmą? Jakie są jej wady?

Minusy suchej karmy
Nigdy do końca nie wiemy, z czego zostały przyrządzone; im lepsza, bardziej wiarygodna karma, tym droższa, niestety. Żywienie naturalne jest znacznie bardziej pracochłonne, ale tańsze.
Karmy zawierają często środki poprawiające ich smak i zapach.
Psy otrzymujące do jedzenia tylko karmy przemysłowe mają rozpieszczony przewód pokarmowy; jakakolwiek zmiana żywienia, chwycona przypadkiem kość czy kawałek chleba mogą okazać się bardzo trudne do strawienia. A jeśli przewód pokarmowy nie może się z czymś uporać, biegunka i/lub wymioty murowane.
Białko zwierzęce w różnej części zastępowane jest białkami roślinnymi, a to jednak nie to samo.
Deklarowana na opakowaniu procentowa zawartość mięsa to najwyżej 30%, a w wielu wypadkach dużo mniej.
Ponad 70% zawartości worka z karmą to wypełniacze, których nasze psy nie potrzebują, takie jak ryż i zboża. Producenci używają produktów zbożowych, które nie nadają się do konsumpcji przez człowieka. Zresztą, nawet gdyby były dobrej jakości, to przecież pies w naturze nie je ani pszenicy ani ryżu! Jako produkt wysokoskrobiowy prowadzi on do licznych chorób zwyrodnieniowych, alergii, problemów ze skórą i infekcji uszu. Mogą ponadto zmieniać poziom cukru, destabilizując w ten sposób poziom insuliny.
Żołądek psa jest w porównaniu ze zwierzętami roślinożernymi bardzo duży: Biorąc pod uwagę relacje wagi ciała, 8x większy niż żołądek konia. Kwas żołądkowy psa zawiera 10x więcej kwasu solnego, niż ludzki i pH poniżej 1 (ludzki ma pH 4-5). Głównym bodźcem produkcji soków trawiennych jest MIĘSO. Układ trawienny jest bardzo krótki. Kompletny proces trawienia mięsa i kości trwa u psa maksymalnie 24 godz. Roślinożercy potrzebują na to 4 do 5-ciu dni. Wszystko to wskazuje na to, ze pies to mięsożerca i karma bazująca na zbożach jest z gruntu zła dla tego gatunku.
Produkt ten, zwany zbilansowaną karmą, jest pokryty warstwą chemii i konserwantów, zapakowany w kolorowe worki i sprzedawany właścicielom, przekonanym, że zapewniają swoim pupilom znakomite jedzenie.

A na koniec małe podsumowanie przez osobę stosującą tę dietę.

„Ma wady i zalety. Na pewno nie ma żarcia wygodniejszego od suchej karmy i barf na pewno jest mniej wygodny od suchego. Jest na pewno wygodniejszy od gotowanego, bo zwykle po prostu daje się psu surową kość i tyle. Trzeba mieć trochę czasu i samozaparcia żeby chodzić po mięsnych sklepach i szukać, ale właściwie korpusy – porcje rosołowe, skrzydełka z kurczaka, szyje indycze są w każdym sklepie. Za kośćmi cielęcymi itp. trzeba się czasem nachodzić, za jakimiś nutriami czy jagnięciną to już w ogóle. Ale jak się już wie gdzie są i w jakie dni, to żaden problem. Ja mam np. umówione w sklepie na osiedlu, że pani mi kości cielęce odkłada. Trzeba mieć trochę miejsca w zamrażalniku i trzeba pamiętać żeby wyjąć i rozmrozić na czas.”

Dodam Ci także parę przydatnych linków:


http://www.dziech.pnet.pl/barf.htm


http://barf.pl/
- więcej informacji na temat diety


http://www.border.wortale.net/


http://www.dogomania.pl
przykładowe jadłospisy


http://www.sklep.miesodlapsow.pl/
– sklep z mięsem dla psa, może być pomocny :)

 

Co o tym myślisz? Karmisz psa mięsem surowym lub kośćmi?

Może jesteś zwolennikiem tej diety?

Osobiście bałabym się, jako osoba niedoświadczona, odpowiadać za żywienie swojego psa. Pewnie musiałabym sporo poczytać, zanim zdecydowałabym się na BARF-a. Po powyższej lekturze uważam jednak, że niezłym pomysłem byłoby podawanie psiakowi takich kąsków raz na jakiś czas, lub wprowadzenie tej diety na zmianę z dobrą suchą karmą.

Pozdrawiam, Lusia.