Na naszym rynku jest bardzo wiele różnych karm w najróżniejszych cenach. Zastanawia mnie, czym tak naprawdę się różnią? Za co płacimy? Czy cena jest odpowiednia co do zawartości? Która jest najlepsza i jaki jest jej koszt?

W zestawieniu poniżej koszt karm został pobrany z najtańszego sklepu internetowego jaki znalazłam, dlatego ceny mogą się bardzo różnić od tych w sklepach. Chodzi mi tutaj jednak tylko o różnice złotówek między samymi karmami, które przeważnie utrzymują się na tym samym poziomie niezależnie od cen produktów. Link do sklepu:
http://www.krakvet.pl/
A więc zaczynamy!

1) ORIJEN – jedna z najczęściej wymienianych karm suchych na forach internetowych. W przeróżnych rankingach klasyfikująca się na pierwszych miejscach, bądź też zdobywająca 5-6/6 gwiazdek. Oto jedna z karm:

ORIJEN ADULT – biologicznie odpowiednie. Składniki: Świeże mięso kurczaka (25%), mączka z kurczaka (17%), świeże mięso łososia (10%), mączka z indyka (7%), mączka ze śledzia (7%), ziemniaki russet, groszek, słodkie ziemniaki, świeże mięso indyka (3%), świeże całe jaja (3%), wątróbka z kurczaka (2%), świeże mięso siei (2%), świeże mięso sandacza …
waga cena za worek cena za kg
400g 14,90 zł 37,25zł
2,5kg 59,00 zł 23,96 zł
7 kg 135,00 zł 19,29 zł
13,5 kg 220,00 zł 16,30 zł
2 x 13,5 kg 430,00 zł 15,93 zł

WARTOŚĆ ENERGETYCZNA i JEJ ROZDZIAŁ Energia metaboliczna 3900 kcal/kg lub 460 kcal na kubek 250 ml (120g). Rozkład kalorii: 38% białko, 22% owoce i warzywa, 40% tłuszcze.

Karma przeznaczona dla wszystkich dorosłych psów ras małych. Tutaj strona producenta: pl.orijen.ca/ . Widzimy, że nie jest ona zbyt tania, 13,5 kg worek kosztuje aż 220zł! Lecz na ile starczy to małemu, 9 kg pieskowi? Według danych, które znalazłam na stronie Orijen i które pewnie znajdują się na opakowaniu, nasz przykładowy pies powinien zjadać 75-115 g na dzień prowadząc mniej aktywny styl życia.

Cena karmy w PLN

220

Waga opakowania w kg

13,5

Cena za 1 kg to:

16,3

Dzienna dawka sugerowana przez producenta w gramach

115

Dzienny koszt wyżywienia to:

1,87 zł !!!

Tak więc kupując dobrą karmę i płacąc 220 zł, psiak zjada codziennie za niecałe 2 zł. Na jak długo starczy nam 13,5 kg? 13500g / 115g = 117 dni czyli jakieś niecałe 4 miesiące.

Zwracam tutaj także uwagę, że jest to karma z wysokiej półki zawierająca dużo mięsa, zero zbóż – czyli wypełniaczy, które ciężko się trawią, witaminy. Jeśli potrzebujesz więcej informacji możesz zaglądnąć na stronę producenta podaną wyżej.

2) ACANA – kolejna karma, jak sądzi wielu, z wyższej półki. Pochodzi od tego samego producenta co Orijen, z tym wyjątkiem, że według opisu Orijen posiada 70-75% mięsnych składników w karmie a Acana od 40% do 65%. Oto jedna z karm:

ACANA ADULT SMALL BREED – karma dla psów dorosłych ras małych Składniki: Dehydratyzowane mięso kurczaka, parowany owies, tłuszcz z kurczaka, świeże mięso kurczaka, ziemniaki, groszek, świeże całe jaja, świeże mięso storni, lucerna, wątróbka z kurczaka, olej ze śledzia, włókna grochu, jabłka, gruszki, słodkie ziemniaki, …
waga cena za worek cena za kg
340g 11,90 zł
2,27kg 54,00 zł 23,79 zł
6,8 kg 114,00 zł 16,76 zł
Energia metaboliczna 3676 kcal/kg (441 kcal na kubek 250 ml). 31 % energii pochodzi z białka, 

43 % z tłuszczy, 26 % z owoców, warzyw i owsa.

Niestety nie obliczę dziennego spożycia, ponieważ na stronie internetowej nie ma podanej tabelki dawkowania. Obowiązkowo musi znajdować się ona na worku z karmą, nie posiadam jednak takowej. Na forach internetowych Acana wymieniana jest zaraz po Orijen, jako dobrej jakości karma.

Zapraszam także do oglądnięcia 14 minutowego filmu o produkcji powyższych karm, który znajdziecie na stronie producenta, lub tutaj:

.

3) TASTE OF THE WILD – na tą karmę wpadłam całkiem niedawno, jak witać w składzie także nie ma zbóż. Znalazłam wiele wpisów od ludzi, którzy sobie ją chwalą zaraz po Orijen. Należy też wspomnieć, że posiada parę różnych smaków jakby nie z tej planety typu: mięso z bizona, mięso z pieczonej przepiórki czy kaczki, mniam! :)

TASTE OF THE WILD High Prairie Canine Skład: Mięso z bizona, mięso z dziczyzny, mączka z mięsa jagnięcego, mączka z kurczaka, jaja, słodkie ziemniaki, groszek, ziemniaki, olej roślinny, pieczony bizon, pieczona dziczyzna, naturalna substancja smakowa, przecier pomidorowy, …
waga cena za worek cena za kg
2,27 kg 38,90 zł 17,90 zł
6,8 kg 109,00 zł 16,03 zł
13,6 kg 180,00 zł 13,23 zł

Wartość energetyczna: 3719 kcal/kg

A teraz spójrz ile kosztuje dzienne wyżywienie 9 kg psiaka.

Cena karmy w PLN

180

Waga opakowania w kg

13,6

Cena za 1 kg to:

13,24

Dzienna dawka sugerowana przez producenta w gramach

140

Dzienny koszt wyżywienia to:

1,85 zł !!!

4) EUKANUBA – karma z niższej półki niż te powyżej. Jak widzisz w skład wchodzą już zboża typu: kukurydza, która jest już na 2 miejscu, pszenica, jęczmień.

EUKANUBA Adult Small Breed Skład: Mięso z kurcząt (>20%), kukurydza, pszenica, mączka rybna, tłuszcz zwierzęcy, jęczmień, sorgo, mączka drobiowa, suszona pulpa buraczana, mięso z kurcząt wstępnie trawione enzymami, suszone całe jaja, suszone drożdże piwne, chlorek potasu, sól, …
waga cena za worek cena za kg
1 kg 22,00 zł 22,00 zł
3 kg 55,00 zł 18,34 zł
7,5 kg 101,00 zł 13,47 zł

Wartość energetyczna: 4.060 (kcal/kg)

Cena karmy w PLN

101

Waga opakowania w kg

7,5

Cena za 1 kg to:

13,47

Dzienna dawka sugerowana przez producenta w gramach

115

Dzienny koszt wyżywienia to:

1,55 zł !!!

Koszt dziennego wyżywienia naszego czworonoga to 1,55 zł czyli 32 gr mniej niż karmą Orijen.

5) PEDIGREE – karma szczycąca się nazwą „śmieciowa”. Szczerze, to nie dałabym psu takiego jedzenia, dlaczego? Nie zawiera prawie wcale mięsa a to „prawie” to produkty uboczne. Prawdopodobnie „aż” tyle za karmę płacimy przez super reklamy w TV a nie jej skład. Nie jest warta swojej ceny. Nie zawiera witamin, chodzą głosy, że uzależnia.. Według mnie kupować mogą ją tylko osoby, które gotują psu domowe jedzonko a karmę podają tylko raz na jakiś czas. Nie mówię oczywiście, że jest szkodliwa, trująca… z takimi wpisami też się spotkałam :) Po prostu tylko syci, nie zawiera nic ponad przeciętność.

PEDIGREE Adult Mini z drobiem i warzywami Składniki: Zboża (min. 26% ryżu w granulkach z ryżem), mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (min. 4% drobiu w granulkach z drobiem, min. 4% mięsnego sosu), produkty pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, roślinne ekstrakty białkowe, substancje mineralne, warzywa, ..
waga cena za worek cena za kg
400 kg 4,90 zł 12,25 zł
2 kg 19,00 zł 9,50 zł
12 kg 99,00 zł 8,25 zł
Cena karmy w PLN

99

Waga opakowania w kg

12

Cena za 1 kg to:

8,25

Dzienna dawka sugerowana przez producenta w gramach

175

Dzienny koszt wyżywienia to:

1,44 zł !!!

Do tych 1,44 zł dziennie przydałoby się jeszcze dodać jakieś witaminki, trochę mięsa w puszcze lub gotować choć 3 razy / tydzień.

I tutaj na tyle.. wiem wiem minęłam jeszcze kilka dobrych karm, lecz ile musiałby mieć ten artykuł…  Dlaczego więc tak wielu ludzi kupuje swoim psiakom marketówki? Moim zdaniem człowieka przeraża wydanie 200 zł na karmę za jednym razem. Nie bierze pod uwagę faktu, że starczy to na 3-4 miesiące. Gdy kupujemy po 20 zł nie odczuwamy utraty wielkiej ilości gotówki. Coś w tym jest, nie?

A Ty? Jaką karmę podajesz psu?

Jakie widzisz jej plusy?

Pozdrawiam, Lusia.